تبلیغات
 کافی نت اوج شهر لاهیجان - بی شعوری شاخ و دم ندارد !!!

بی شعوری شاخ و دم ندارد !!!

یکی از راه های عمومی شناختن بیشعورها، شناسایی موقعیت های بروز بیشعوری است. بسیاری از مردم بر این باورند که شاید نتوانند بیشعوری را تعریف کنند اما قطعاً وقتی بیشعوری را ببینند ، او را حتما میشناسند .” اینها خلاصه ای از تعاریف بی شعوری است که در کتابهای مختلف نوشته شده و صدالبته در جامعه امروزی ما هم بسیار ملموس است چرا که ما روزانه با افراد مختلفی سروکار داریم و قطعا در میان این همه آدم هستند افرادی که صفت بی شعوری واقعا برازنده آنهاست .در سالهای اخیر روی مقوله بی شعوری زیاد کار شده و کتابهای متعددی در این زمینه نوشته و یا ترجمه شده و به نکات جالبی هم در این زمینه هم اشاره شده است که واقعا قابل تامل است و صدالبته دلیلش این است که این مقوله در سالهای اخیر بیشتر نمود داشته است ما هم به عنوان صنف کامپیوتر و کافی نت روزانه با مشتریان بیشماری برخورد داریم و یکی از بزرگترین مشکلات ما هم بحث و جدل با برخی مشتریانی است که دچار همین بیماری ” بی شعوری ” هستند .

best-sellers-books-14

متاسفانه بزرگترین مشکل در بحث بیشعوری هم آن است که آدم بیشعور معمولاً قبول نمی کند بیشعور است . اگر هم عاقبت قبول کند، باز هم تمایل دارد تقصیر آن را به گردن دیگران بیندازد.از سوی دیگر، این بیماری به شدت واگیر دارد، تا آنجا که حتی ممکن است یک فرد خوب و متعادل ، به راحتی تحت تاثیر استدلال ها و دفاعیات یک بیشعور قرار گیرد و تا آنجا پیش رود که بعد از مدتی او هم مثل بیشعورها رفتار کند!

بگذارید برایتان مثالی بزنم . دیروز یک خانم دانشجو به کافی نت مراجعه کرد و خواست برایش انتخاب واحد بزنم . وارد سایت دانشگاهش شدم و از او خواستم کدهای درسهای انتخابی اش را برای من بخواند . همه کدهایش را از روی موبایل خواند و درنهایت انتخاب واحدش شد ۱۴ واحد !!! به وی گفتم انتخاب هایتان شده ۱۴ واحد !!! گفت نه ۱۷ واحد است ؟ گفتم خوب اینجا الان ۱۴ واحد ثبت شده است اگر دوباره کد دیگری دارید بگویید تا برایتان ثبت کنم و بشود ۱۷ واحد . دوباره از بین کدهایش شروع به خواندن کردن و هر کدی را که میخواند من نگاه میکردم و میدیدم که تکراری است و در نهایت باز هم انتخاب واحدش همان ۱۴ واحد قبلی شد … به وی گفتم کدهایی که میخوانید همان ۱۴ واحد است ، اگر کد جدیدی دارید بگویید تا ثبت کنم وگرنه با همین ۱۴ واحد برایتان ثبت نهایی کنم … او در حالی که کنار من نشسته بود و داشت انتخاب واحدش را می دید و همزمان از موبایل کدهایش را چک میکرد گفت نه دیگر همین ۱۴ تا شد . لطفا برایم تایید نهایی کنید بقیه اش را از دانشگاه برمیدارم . ما برایش تایید نهایی کردیم و پرینت دادیم و کار تمام شد و هزینه را هم ۴۰۰۰ تومان گرفتم یعنی ۱۵۰۰ تومان هم زیر نرخ ثبت نام اتحادیه !!!!

همه چیز خوش و خرم بود تا اینکه بعداز یکی دوساعت تلفن زنگ خورد و ایشان پشت خط بود … گفت من همان خانمی هستم که آمدم انتخاب واحد برایم زدید . گفتم بفرمایید ؟ گفت آقا شما برایم اشتباه انتخاب واحد زدید من ۱۷ واحد انتخاب واحدم بود شما برایم ۱۴ واحد زده اید ؟

شوکه شدم !!!! گفتم خانم محترم شما که کنار دست من نشسته بودی و من بشما گفتم ۱۴ واحد شده و حتی مجددا کدها را خواندی و من چک کردم و گفتم کد درس جدیدی بگو تا اضافه کنم و شما گشتید و کد جدیدی پیدا نکردید !!! حالا زنگ زده اید و میگویید من ۱۷ واحد داشتم ؟؟؟ خوب وقتی کد جدیدی نداشتید و با هماهنگی خودتان ۱۴ واحد برایتان ثبت کردم دیگر چرا تقصیر ما می اندازید ؟؟؟؟

با صدایی عصبانی گفت : شما اجازه ندادید من حرف بزنم سریع برایم ثبت کردید . من برای شما همه کدها را خواندم اما شما اشتباه زدید !!!! تازه برای ۵ دقیقه ثبت نام از من ۴۰۰۰ تومن گرفته اید … مگر چکار کرده اید ؟؟؟؟ اگر قرار بود من اینطوری ثبت نام کنم خودم در خانه ثبت نام میکردم و دیگر کافی نت نمی آمدم که برایم اشتباه ثبت نام کنید !!!! دیگر هم به کافی نت شما نمی آیم و گوشی را با بی احترامی قطع کرد !!!!

از دیدن این همه بی شعوری و نادانی برای لحظاتی به فکر فرو رفتم !!!! آخر آدم چقدر باید بی شعور باشد و بی وجدان که اینگونه اشتباه خودش را به گردن کسی دیگر بیندازد و شما را مقصر بداند … خودش کنار شما پشت سیستم نشسته و کدها را خوانده ، به وی گفته ام ۱۴ تا شده  تا دوباره چک کند ببیند کدام کد را نخوانده ، داخل گوشی چرخیده و دوباره کدها را خوانده و من چک کرده ام و مجدد گفته ام اینها همان ۱۴ تا می شود !! دوباره در فایل پی دی افی که داخل گوشی اش بود گشته و کد جدیدی پیدا نکرده و سپس با تایید خودش و گفتن اینکه ایرادی نداره سه واحدش رو داخل دانشگاه برمیدارم ثبت نامش رو تایید کردیم و سپس پایین تر از نرخ اتحادیه از او هزینه گرفتیم اما حالا زنگ می زند و میگوید :

۱- شما برای من اشتباه ثبت نام کرده اید ۲- شما به من وقت ندادید من کد بگویم ۳- شما نگذاشتید من ببینم ۴- شما از من زیاد پول گرفته اید ۵- اگر میخواستم اینطوری ثبت نام کنم در خانه ثبت نام میکردم .

در حالیکه ما او را کنار خودمان نشاندیم و او ثبت نامش را دیده و فرصت کافی برای گفتن کدها و ثبت آنها هم به وی دادیم و زیر نرخ اتحادیه هم از وی پول گرفته ایم و جالب تر اینکه میگوید اگر میخواستم اینطوری ثبت نام کنم خانه ثبت نام میکردم !!!! یکی نیست بگوید خوب اگر اینترنت داری و بلدی چرا میایی کافی نت ؟؟؟؟ معلوم است دروغ میگویی و یا اینترنت نداری و یا بلد نیستی وگرنه کسی که بلد باشد و اینترنت هم داشته باشد خانه ثبت نام میکند و کافی نت نمی آید …

متاسفانه از این دست مشتریان در کافی نت کم نداریم و هفته ای چندین نفر اینگونه باعث تکدر خاطر و رنجش ما می شوند و جالب تر اینکه حق بجانب هم هستند و انگار هر اشتباهی آنها مرتکب می شوند مسئولیتش با ماست و انگار نه انگار که ثبت نامشان با مسئولیت خودشان و در جلوی دیدشان انجام شده و اوکی تایید نهایی را خودشان به شما داده اند و خیلی زود همه چیز را انکار میکنند .

نمونه دیگر این مشتریان خانمی بود که هفته پیش مراجعه کرد و فلش هایش را داد و گفت اینها را برایم روی دی وی دی بزنید . تخمین زدیم که کل فایل هایش که حدود ۱۶ گیگ بود روی ۴ تا دی وی دی جا می شود . قرار بر این شد که بعداز ظهر بیاید و ۴ تا دی وی دی را بگیرد اما در کمال ناباوری بعدازظهر که آمد و دی وی دی ها را برایش روی میز گذاشتم گفت من کی گفتم دی وی دی بزنید ؟؟؟ گفتم قرارمان ظهر این بود ؟؟؟ گفت نه من نگفتم دی وی دی بزنید !! و کاملا سفارش ظهر را دبه کرد … به او گفتم اگر قرار نبود دی وی دی بزنید چرا ظهر ده بار گفتی عصر میام آماده باشه ؟؟؟ چی آماده باشه ؟؟؟ حالا رفتی و بهر دلیلی دیدی اشتباه سفارش دادی بجای اینکه اشتباهت را گردن بگیری صورت مسئله را پاک میکنی و میگویی دی وی دی سفارش نداده ای ؟؟؟؟ به او گفتم عیبی ندارد … شما میگی سفارش ندادی من هم حرفی ندارم … و هزینه ای از او نگرفتم .. اما او علاوه بر اینکه با داد و بیداد و کولی بازی سفارش ظهرش را انکار میکرد اصرار هم داشت که دی وی دی ها را بشکنید  چون فایل شخصی داخلش دارم … فایل شخصی ایشان عکس های دانش آموزان اول ابتدایی بود که سر کلاس از آنها گرفته بود و خلاصه برای اینکه قائله ختم شود دی وی دی ها را هم برایش شکستم و بیعانه اش را هم پس دادم و باز هم کلی بدو بیراه گفت و رفت … پایان این ماجرا اما اینجا نبود … ایشان سفارش داد ، سفارشش را دبه کرد ، دیی وی دی هایش را شکست ، پولش را پس گرفت و کلی هم به ما بد و بیراه گفت و رفت و فردا دیدم که از اتحادیه تماس گرفتند که یک خانمی زنگ زده و از شما شکایت کرده !!!! واقعا نوبر است .. وقتی ماجرا را به مسئول اتحادیه توضیح دادم او هم شوکه شد … گفت ایشان سفارش داده ، بعد دبه کرده و نیامده ببرد ، پولش را پس گرفته و دی وی دی هایش را هم شکسته … پس از چی شکایت دارد ؟؟؟؟

خلاصه که با دیدن این مشکلات بلادرنگ یاد ” بی شعوری ” می افتم و برایم مسجل می شود که دور و برمان هنوز هم پر است از آدمهایی که در عین ظاهر متشخصشان ” بی شعورند “. شاید بعضی ها بگویند خیلی سخت میگیریم و نباید کسی را بی شعور خطاب کنیم اما ما آدمها نبایداز نامیدن بیشعورها به نام بیشعور شانه خالی کنیم، چرا که همین ملاحظات و تعارف هاست که باعث می شود بیشعورها بیشتر و بیشتر در بیشعوری شان غرق شوند و به حکم همین بی شعوری برای دیگران مشکل ایجاد کنند . اگر ما ملاحظات و تعارف ها را کنار بگذاریم خواهیم توانست که این آدمها را سر جایشان بنشانیم و به آنها بفهمانیم که باید از بی شعوری دست بردارند و با این خصیصه رفتاری شان برای دیگران مشکل نتراشند و دیگران را دچار آسیب و آزار و اذیت نکنند … به امید اینکه روزی برسد که دیگر شاهد هیچ بیشعور و یا بیشعوری در سطح جامعه نباشیم … در پایان خواندن کتاب بیشعوری را هم به همه دوستان توصیه میکنم به امید اینکه با دانش و آگاهی بیشتر و پرهیز از رفتارهای زشت به سمت پیشرفت و تعالی گام برداریم .

منبع:http://www.kolbeh-sabz.irطبقه بندی: کافی نت اوج،

تاریخ : دوشنبه 26 بهمن 1394 | 08:52 ب.ظ | نویسنده : کافی نت اوج شهر لاهیجان | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف