تبلیغات
 کافی نت اوج شهر لاهیجان - انتقال وجه کارت به کارت معضلی خطرناک و مسئله ساز !!!

انتقال وجه کارت به کارت معضلی خطرناک و مسئله ساز !!!

چندین سال است که به لطف تکنولوژی بسیاری از امور بانکی سهل و آسان گردیده و دیگر مردم برای کارهای ساده بانکی نیاز به حضور فیزیکی در بانک ها و موسسات مالی ندارند و با ابزارهایی چون اینترنت بانک و تلفن بانک و همراه بانک و … کارهای بانکی روزمره خود را انجام می دهند . در این میان برخی خدمات هستند که کافی نت ها بواسطه داشتن اینترنت پرسرعت برای مردم انجام میدهند ، خدماتی مانند پرداخت قبوض ، پرداخت شهریه ، خرید کارت های اعتباری ، خرید های اینترنتی ، پرداخت اقساط بانک ها ، نقل و انتقال پول و یا همان کارت به کارت کردن پول که اینروزها بسیار در میان مردم رایج شده و دیگر اکثریت مردم این کارها را بصورت شخصی و بدون مراجعه به بانک انجام میدهند . برخی دیگر هم که امکاناتی چون اینترنت و یا گوشی های هوشمند و بعضا توانایی انجام شخصی این کارها را ندارند به مراکز خدماتی چون پست بانک ها ، دفاتر پیشخوان ، دفاتر خدمات ارتباطی و کافی نت ها مراجعه میکنند .

Echarge

اما علت نوشتن این مطلب اشاره به خدمات و کاربردهای تکنولوژی های نوین نیست بلکه دلیل اصلی و عمده من از نوشتن این مطلب توضیح این نکته است که اینروزها بسیار باب شده که مردم با خود پول نقد می آورند و از کافی نت ها میخواهند برایشان مقادیری پول را کارت به کارت کنند ، بدین صورت که مشتری به صاحب کافی نت پول نقد میدهد و صاحب کافی نت از حساب خودش برای حسابی که مشتری میگوید پول را کارت به کارت میکند و در قبال این کار از مشتری کارمزدی دریافت میکند . شاید بگویید تا اینجا همه چیز عادی است اما این مسئله غیرعادی ترین موضوعی است که در طول این سالها ذهن من را به خود مشغول کرده و تنها دلیلی بوده برای اینکه امروز برای دوستان و صاحبان کافی نت در این مورد مطلب بنویسم و به آنها گوشزد کنم که به هیچ عنوان درخواست های نقل و انتقال پول از حساب خودشان به حساب ناشناس را قبول نکنند .

شاید روزانه بالای ۵ نفر به ما مراجعه میکنند و درخواست چنین نقل و انتقالاتی را دارند ولی ما زیر بار این نقل و انتقلات نمیرویم و گاها میبینیم که مشتری میگوید همه کافی نت ها انجام میدهند و چرا شما انجام نمیدهید ؟؟؟ و در تمام این مدت این موضوع برای من سوال بوده که چرا بسیاری از کافی نت ها نقل و انتقالات پول را قبول میکنند و حاضر می شوند نقش بانک را برای مشتریانی بازی کنند که اصلا آنها را نمیشناسند . شاید تا اینجای قضیه شمایی که این مطلب را میخوانید هنوز با خود بگویید مگر نقل و انتقالات پول و یا کارت به کارت کردن آن چه ایرادی دارد؟ من امروز قصد دارم چرایی و علت اصلی اینکه چرا نباید ما کافی نت ها از حساب خودمان برای مشتریان پول کارت به کارت کنیم را برای شما  با دو دلیل توضیح بدهم .

دلیل اول :

نقل و انتقال پول و یا کارت به کارت کردن پول از حساب شما برای حسابی که ناشناس است برای شما مشکل ساز می شود چرا که شما نمیدانید مقصد پولی که میفرستید کجاست و یا این پول بدست چه  فرد یا افرادی می رسد  !!! شاید مقصد پول شما یک فرد متخلف باشد !!! شاید مقصد پول شما یک قاچاقچی مواد مخدر باشد و یا یک سارق ، یک اخلالگر نظام اقتصادی ، یک دزد ، یک قاتل ، یک باجگیر ، یک رشوه بگیر  یا یک کلاهبردار و یا هزار و یک مقصد نامعتبر دیگر که فقط کافیست یک مرتبه یکی از نقل و انتقالات شما به این اشخاص ناشناس  ، هنگامی صورت بگیرد که حساب بانکی آن فرد بدلایل امنیتی و یا قضایی تحت پیگرد باشد .

طرف مقابل شما قاچاقچی مواد مخدر است و از طرف شما ۲ میلیون تومان به حسابش واریز شده است . حالا شما بیایید و ثابت کنید این کار را برای مشتری کرده اید !!! آیا مشخصات مشتری و ساعت و دقیقه و کد ملی مشتری را که برایش این پول را انتقال داده اید دارید ؟؟؟ مسلما خیر !!! شاید بپرسید خوب این مشتریان میتوانند بروند بانک و از طریق بانک هم برای یک فرد مشکوک پول انتقال بدهند اما به این فکر کنید که بانک هنگام واریز پول یک فرم سه قسمتی جلوی شما میگذارد و مشخصات و آدرس و تلفن و امضای شما با ساعت و تاریخ روی آن هست اما آیا شما جلوی مشتری خودتان که برایش کارت به کارت میکنید فرمی برای پر کردن اطلاعات میگذارید؟؟؟ در ضمن بانک مرجعی برای نقل و انتقال و امور بانکی است و برفرض که اصلا فردی برای یک آدم مشکوک پولی را حواله کند … برای بانک و یا متصدی مشکلی پیش نخواهد آمد ولی اگر برای شما مشکلی پیش بیاید اولین سوالی که از شما پرسیده خواهد شد این است که مگر شما بانک بودید که برای مردم پول جابجا میکردید ؟؟؟؟ و پاسخ این سوال هم خیلی واضح است !!! خیر ما بانک نبودیم و نباید برای مردم و مشتریان از حساب خودمان پولی انتقال می دادیم و عجب اشتباهی کردیم و کاش میدانستیم و به ما میگفتند !!! کاش مطلب کافی نت ولیعصر را خوانده بودیم … (این جمله آخرش شوخی بود )

نکته اصلی این ماجرا اما یک بحث کاملا فنی است .. بحثی بنام ” پولشویی ” .. آیا میدانید پولشویی چیست ؟ واژه پولشویی برای توصیف فرآیندی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن پول غیرقانونی یا کثیفی که حاصل فعالیت های مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذی، کلاهبرداری و دزدی و … است، در چرخه ای از فعالیت ها و معاملات مالی و‌ با گذر از مراحلی، شسته شده و به عنوان پولی قانونی، موجه و مشروع جلوه داده می شود.

حالا چطور این پول های کثیف شسته می شوند از طریق حسابهای مختلف و متفاوت !!! یعنی بطور مثال فردی که از بانکی سرقت کرده باشد نمیتواند آن پول ها را بطور مستقیم به بانک ببرد و به حساب دیگری واریز کند چرا که همانجا مچش را میگیرند و دستگیرش میکنند اما همین شخص میتواند به کافی نت شما مراجعه کند و پولهای کثیفش را توسط شما شستشو کند . چطور ؟ خوب او بشما پولهای کثیفش را بصورت نقدی پرداخت میکند و شما از پولهای تمیزتان برای او به حسابی ناشناس کارت به کارت میکنید !!! و این همان پولشویی است … این وسط سارق و یا کلاهبردار از طرق مختلف مثل کافی نت ها و یا فروشگاهها و یا دفاتر مختلف  و بنگاههای اقتصادی خرد و کلان پولهای کثیف خود را شستشو میدهد و به حسابهایی ناشناس واریز میکند و این وسط شما عاملی بوده اید برای تطهیر پولهای کثیف این فرد …

نمیخواهم خیلی ماجرا را پلیسی جلوه بدهم اما شاید هزار بار نقل و انتقالات پول انجام بدهید و برای شما اتفاقی نیفتد اما اگر یکبار گیر کلاهبرداران و پولشویان خرده پا بیفتید همان یک بار برای هفتاد و هفت پشتتان کفایت خواهد کرد چون در آن وقت شما که این پول را انتقال داده اید مسئول خواهید بود و سارق و کلاهبردار بی وجدان این وسط از کنار شما کلی هم سود برده است . بحث پولشویی بسیار بحث گسترده و کلانی است و اصولا مطرح کردن آن توسط من در مورد نقل و انتقال پول از یک کارت به کارت ناشناس بخاطر این است که یکی از مصداق های بارز پولشویی همین نقل و انتقال پول های کلان و کثیف از طریق واریز آنها به حسابهای ناشناس ، بدون نام و یا نامشخص است .

حتی تعیین سقف برای نقل و انتقالات که مثلا در یک روز بیشتر از فلان مبلغ را نمیتوان کارت به کارت کرد بخاطر همین مسئله است و اخیرا نیز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ارسال بخشنامه ای خطاب به مدیران عامل بانکها ، ضمن برشمردن مخاطرات ناشی از نقل و انتقال مبالغ کلان در شبکه کارتی کشور، حداکثر مبلغ هر تراکنش خرید کارتی از طریق انواع پایانه های فروش؛ اعم از مجازی و فیزیکی را از تاریخ ۲۰/۱/۱۳۹۴ معادل ۵۰۰ میلیو‌ن ریال تعیین نمود.

متن این بخشنامه را میتوانید از اینترنت مطالعه کنید اما در قسمتی از این بخشنامه میخوانیم :

اجازه جابجایی ارقام بزرگ بدون احراز هویت دقیق می تواند محیط را برای متخلفان، مجرمان، کلاهبرداران و عوامل جرایم سازمان ‌یافته فراهم ‌کند تا بتوانند فارغ از دغدغه نظارت دقیق بر مبادلات، بخش مالی عملیات مجرمانه خود را در سامانه‌های الکترونیکی بانک‌ها به انجام رسانده و با پنهان کردن تراکنش‌های مشکوک در میان مبادلات تجاری و خرد به آسانی از بسترهای پرداخت الکترونیکی سوءاستفاده کنند. آمار عملکرد اخیر نظام پرداخت کارتی کشور نشان می‌دهد کمتر از هفت صدم درصد (هفت در ده هزار) تعداد تراکنش‌ها ارقامی بیش از پانصد میلیون ریال دارند؛ لیکن همین تراکنش‌ها که به آسانی در سامانه‌های تراکنش‌ تجاری نظیر ساتنا و چکاوک قابل پذیرش و مبادله هستند، بالاترین احتمال وجود تراکنش‌های مشکوک را به خود اختصاص می‌دهند. لذا با توجه به این که ادامه روند موجود از جنبه‌های مختلف به زیان نظام پولی کشور بوده و تهدیدات مختلفی را متوجه آن می‌کند، ضرورت دارد تمهیدات لازم توسط نظام پولی و بانکی کشور برای اصلاح روند معیوب فعلی در نظر گرفته شده و اعمال گردد.

همچنین موسسه مالی اعتباری کوثر در بخش اطلاع رسانی خود پیرامون مسئله پولشویی توضیحاتی ارائه داده است و در انتها بعنوان توصیه بندهایی را نوشته است که اولین بند آن مربوط به نقل و انتقال کارت به کارت است بدین مضمون :

توصیه های مهم :

نظر به تصویب قانون مبارزه با پولشویی به منظور جلوگیری از گرفتار شدن به وسیله عوامل تبهکار و صاحبان دارایی های نامشروع توصیه می شود :

۱ – در انتقال وجه ( به طور مثال از یک کارت به کارت دیگر ) از قبول وجه نقد و انتقال وجه از حساب خود به حساب شخصی ناشناس، جداً خوداری نماید.

==================

در ادامه این مطلب باید خدمت همنصفان و دوستان عزیزم اشاره کنم که هدف من از عنوان کردن  این موضوع صرفا توضیح این مطلب است که در نقل و انتقالات پولی و مالی از حساب خودتان مراقب و تیزبین باشید . دلیلی ندارد کسی ۳ میلیون پول نقد بیاورد و بصورت دستی به شما بدهد و شما از حسابتان این پول را برای وی به حساب دیگری واریز کنید !!! این مطلب دقیقا شروعی برای دلیل دوم من برای انجام ندادن کارت به کارت به حسابی ناشناس است . در بالا اشاره کردم که به دودلیل نباید به حساب ناشناسی که نمیدانیم کیست پولی واریز کنیم . دلیل اول را که اشکال قانونی این کار بود در بالا عنوان کردم و اما دلیل دوم ..

دلیل دوم :

دلیل دوم من برای اینکه چرا نباید ما کافی نت ها از حساب خودمان برای مشتریان پول کارت به کارت کنیم  این است که اصلا نقل و انتقال پول از حساب ما برای مشتری که در قبالش به ما پول نقد میدهد توجیه فنی و اقتصادی ندارد . چه دلیلی دارد ما حسابمان را خالی کنیم برای مشتری که او را نمیشناسیم ، برای نقل و انتقالی که مقصدش را نمیدانیم و در مجموع برای کاری که هیچ ارزش افزوده ای برای ما نخواهد داشت جز اینکه حساب ما را خالی میکند و مجددا باید برای واریز همین مبلغ خودمان در صف بانک بایستیم . فرض کنید ۳ میلیون تومان در حساب خود دارید و مشتری وارد می شود و سه میلیون پول نقد به شما میدهد و شما هم آنرا برای انتقال وجه حسابتان را خالی میکنید . حالا حساب شما صفر شده است و در قبال یک انتقال یکمرتبه کارمزد گرفته اید در صورتیکه با همین سه میلیون تومان موجودی میشود کار دهها مشتری را راه انداخت . دهها کارت کنکور خریداری کرد ، دهها پرداخت اینترنتی کوچک انجام داد ، دهها قبض پرداخت کرد و دهها خرید اینترنتی و پرداخت شهریه را انجام داد و هم از کنار آن سود بیشتری کسب کرد و هم از این مطمئن بود که این پول به حسابهای درست و صحیحی روانه شده است .

==================

باید اشاره کنم که بنظر من همین دو دلیل کافی است تا اگر مشتری از این ببعد وارد محل کسب شما شد و پول نقد داد و درخواست نقل و انتقال به حسابی ناشناس را از شما داشت بدون فوت وقت درخواستش را رد کنید و در مجموع خدماتی چون کارت به کارت پول را فقط از حساب شخصی همان فرد برای شخص مورد نظرش انجام بدهید نه از حساب شخصی خودتان !!!

منتها در مورد نحوه گفتن  این مسئله به مشتریان توجه داشته باشید که قرار نیست ما توضیح فنی زیادی به مشتری بدهیم چون همه توانایی درک این مسئله را ندارند و در مقابل شما جبهه خواهند گرفت. بعبارت ساده تر وقتی کسی با پول نقد وارد شد و از شما درخواست کارت به کارت از حساب شما را داشت به او بگویید اینکار را انجام نمی دهید !! اگر پرسید چرا که قریب به صد درصدشان میپرسند چرا ؟ میتوانید بگویید : در حسابم پول ندارم و از توضیحات فنی که من در بالا دادم پرهیز کنید چون خیلی از این مشتریان بی سواد هستند و توانایی درک این مسئله را ندارند و خیلی هایشان هم که با نیت و غرض پول کارت به کارت میکنند سریع در مقابل شما جبهه گیری میکنند و باعث تکدر خاطر و ناراختی شما می شوند …

در هر صورت امیدوارم که با بیان این مسئله توانسته باشم یکی از دغدغه های ذهنی خودم را با نیتی خیرخواهانه برای شما همکاران خوب و عزیزم عنوان کرده باشم چرا که همیشه به این فکر هستم که وقتی مسئله ای را میدانیم با بیان کردن آن برای هم بتوانیم اطلاعات بکدیگر را در آن زمینه بالا ببریم . شاید شما همکار گرامی که تابحال از کارت خود برای دیگران پول می ریختید به این شکل و فرم  به این نقل و انتقال نگاه نمی کردید و حالا با دیدی وسیع تر به این قضیه نگاه میکنید … در پایان خوشحال میشوم نظرات شما دوستان و همکاران عزیز  را در این زمینه بدانم .


منبع:http://www.kolbeh-sabz.ir


طبقه بندی: کافی نت اوج،

تاریخ : دوشنبه 26 بهمن 1394 | 08:50 ب.ظ | نویسنده : کافی نت اوج شهر لاهیجان | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف