تبلیغات
 کافی نت اوج شهر لاهیجان - ایمیل ، جی میل ، چی میل !!!

ایمیل ، جی میل ، چی میل !!!

شاید به جرات بتوان گفت که در دنیای امروز ، ساعتها و دقیقه ها و حتی لحظه ها ، تعیین کننده تغییر تکنولوژی هستند و هر لحظه و هر ساعت اخبار جدیدی منتشر می شود که بیان کننده بروز و یا ظهور تکنولوژی جدیدی در یکی از زمینه های علمی است . از کامپیوتر و اینترنت و تلفن های همراه گرفته تا نانوتکنولوژی و علوم آزمایشگاهی و پزشکی ، همه و همه هر روزه دستخوش تغییرات و کشفیات جدیدی می شوند که بر این اساس جهان رو به رشد و پیشرفت گام برداشته و بشر هر روز زندگی جدیدتر و بهتری را تجربه میکند . اما در این میان شاید هنوز سهم کشورهای جهان سوم از این تغییرات تکنولوژی واردات محصولات و تکنولوژی های جدید باشد اما بدون شک بزرگترین دغدغه و معضل کشورهای جهان سوم این است که فرهنگ استفاده از این ابزار و یا لوازم و یا تکنولوژی های جدید و نوظهور همراه  آنها عرضه نمی شود . بزرگترین عاملی هم که سبب می شود فرهنگ استفاده از تکنولوژی در کشورهای جهان سومی همچون ما ، وجود نداشته باشد به زعم بنده کمبود انسانهای متخصص و با سواد به تعداد کافی در تمامی عرصه های علمی و فرهنگی است . شاید خیلی از افراد بگویند که ایران کشوری است پر از انسانهای نخبه و فرهیخته و گواه این مدعی هم این باشد که دانشجویان و اساتید و متخصصان زیادی در همه عرصه ها داریم اما متاسفانه باید اعتراف کرد که اکثریت دانشجویان و اساتید و متخصصان ما نیز با تمام احترامی که برایشان قائلیم انسانهایی تک بعدی هستند و در تمامی زمینه ها رشد نکرده اند . بطور مثال بسیارند اساتیدی که با دارا بودن مدرک دکترا هنوز بلد نیستند یک ایمیل بسازند و یا یک ارسال ساده ایمیل را انجام بدهند ، هنوز بلد نیستند با لپ تاپ و موبایل های جدید کار کنند و هنوز هم همان کتابهای چهل سال پیش دوران دانشجویی شان را برای تدریس سر کلاس ها می آورند . هنوز هم بسیارند دانشجویانی که مدارک لیسانس و فوق لیسانس دارند بلد نیستند با اینترنت کار کنند و زبان انگلیسی را در حد ساده مکالمه کنند و این می شود که ما می شویم جهان سوم و دیگران غول تکنولوژی .

email

راستش را بخواهید دلیل نوشتن این پست تاسف بسیار من بود برای قشر دانشگاهی که خودم نیز جزوی از آنها بودم و هستم اما بلطف تلاش در زمینه کاری کامپیوتر خودم را آپدیت کرده م و نگذاشته ام از دنیای تکنولوژی عقب بمانم ولی روزانه بسیاری از مشتریان بخصوص دانشجویان و مردم عادی به ما مراجعه میکنند که برایشان ایمیل درست کنیم . از آنجاییکه سایت یاهو چند ماهی است امکان ساخت ایمیل برای ایران را نمیدهد و بقولی تحریممان کرده است و ترفندها و کلک های اخیر ایرانیان برای ساخت ایمیل را نیز یک به یک مسدود کرده ما نیز بعنوان یک کافی نت اگر بخواهیم برای مشتریان ایمیل درست کنیم مسلما نمیتوانیم در یاهو درست کنیم و باید سراغ گوگل و جی میل برویم . اما نکته بسیار تاسف بار در این ماجرا را در ادامه بخوانید :

مشتری وارد کافی نت می شود و میگوید : ممکن است برایم یک ایمیل درست کنید ؟؟؟؟

به او میگویم بله می شود اما در حال حاضر فقط امکان ساخت جی میل هست !!!

میگوید ایمیل میخوام ، جی میل نمیخوام !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

و این بود داستان تاسف باری که میگفتم ، دانشجوی مملکت ما ، استاد مملکت ما و قشر تحصیلکرده ما هنوز نمیداند ایمیل چیست !!!

به او توضیح میدهم که دوست عزیز !! ایمیل یعنی پست الکترونیکی و شما میتوانید آن را در هر سایتی که خدمات ایمیل ارائه میدهد بسازید .اگر در سایت یاهو ساختید به آن میگویند یاهومیل ، اگر در سایت گوگل ساختید به آن میگویند جی میل !!! باز قانع نمی شود … او و خیلی های دیگر خیال میکنند یاهو یعنی ایمیل و حس میکنند جی میل چیز دیگری است !!!! باز میگوید ایمیل میخوام جی میل نمیخوام !!! و دوباره به او توضیح میدهم که عزیز تحصیل کرده من همه اینها ایمیل هستند و اگر از لفظ جی میل برایش استفاده میکنیم برای این است که جی میل یعنی گوگل میل و نشان میدهد شما ایمیلتان در سایت گوگل است . سری تکان میدهد و میگوید : اگر بلد نیستی ایمیل بسازی وقت ما رانگیر !!! راهش را میگیرد و می رود و ما میمانیم و یک دنیا تاسف برای کشور جهان سومی مان که هنوز یک متخصص و تحصیل کرده کشورمان فرق ایمیل و جی میل را نمیداند و خیال میکند جی میل چیز دیگری است و ایمیل چیز دیگری !!!

اخیرا یک سایت ایرانی هم با نام چاپار ارائه خدمات ایمیل و صندوق پست الکترونیکی میدهد و اسمش را مخفف گذاشته چی میل که همان CHmail است . جالب اینکه خیلی ها مراجعه میکنند و میگویند اداره ما و یا دانشگاه ما گفته فقط چی میل باید بسازید و ایمیل نباید بسازید !!!!

دانشجو وارد شده و میگوید یک چی میل برایم میسازید ؟ میگویم منظورت ایمیل در سایت چاپار است ؟ میگوید نه ایمیل نمیخواهم چی میل میخواهم !!! بقول فردوسی پور آدم میخواهد سرش را بکوبد به میز از دست این جماعت بد سواد و کج فهم که هر چقدر هم به آنها توضیح میدهید متوجه نمی شوند و دست آخر با چسباندن انگ بلد نبودن از کافی نت بیرون می روند . اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که هنوز فرق این مسائل را نمیدانید ایرادی ندارد سعی کنید یاد بگیرید چون ندانستن این مسائل پیش پا افتاده برای افراد تحصیل کرده و یا کسانی که با اینترنت سر وکار دارند بسیار زشت و بد است .

در پایان امیدواریم روزی برسد که آگاهی های ما فراتر از تکنولوژی های اطرافمان باشد تا بتوانیم با استفاده از آنها و بهمچنین بالا بردن سطح توانایی هایمان جامعه ای بسازیم که سواد و علم و دانش اولین مولفه تداعی کننده آن جامعه در ذهن جوامع دیگر باشد .
منبع: http://www.kolbeh-sabz.ir
طبقه بندی: کافی نت اوج،

تاریخ : سه شنبه 2 تیر 1394 | 06:44 ب.ظ | نویسنده : کافی نت اوج شهر لاهیجان | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف