تبلیغات
 کافی نت اوج شهر لاهیجان - نقدی دوستانه بر عملکرد برخی دفاتر پستی !!!

نقدی دوستانه بر عملکرد برخی دفاتر پستی !!!

نام پست که می آید همه بیاد نامه و بسته و مرسولات پستی می افتیم و اینکه چقدر پست مدرن به بشر خدمت و گره از مشکلات ما انسانها باز کرده است . اما چیزی که اکنون مرا وادار به نوشتن این مطلب کرده است نقدی دوستانه بر عملکرد پست و برخی دفاتر پستی سطح شهر مخصوصا کرج است . موضوع از اینجا شروع می شود که ثبت نام کنکورها چه آزاد و چه سراسری دیگر بصورت سنتی و از طریق دفاتر پست صورت نمی گیرد . شاید داوطبان کنکور در قدیم یادشان باشد که برای ثبت نام در کنکور ابتدا باید دفترچه آن را از پست تهیه می کردند و سپس با خودکار آن را پر میکردند و مجددا با مراجعه به پست آن را برای سازمان سنجش ارسال می کردند . کارتهای ورود به جلسه کنکور نیز در همان حوزه ای که قرار بود امتحان بدهند توزیع میشد و خبری از اینترنت و این داستانها نبود .

post

از وقتی پای اینترنت به ثبت نامهای اینترنتی مخصوصا کنکور باز شد علاوه بر اینکه داوطلبان برای ثبت نام ها خیلی راحت تر شدند میزان مراجعه شان به پست هم کمتر شد و بجای اینکه از ابتدای ثبت نام تا انتهای آن با پست سر و کار داشته باشند فقط برای خرید دفترچه به پست مراجعه میکردند که با توجه به اینکه چند وقتی است دفترچه ها هم بصورت اینترنتی و فایلهای پی دی اف شده عملا دیگر پست این وسط نقشی نداشته و داوطبان از صفر تا صد کنکور را باید در کافی نت ها انجام دهند یا اینکه اگر خودشان وارد باشند در منزل خویش نسبت به انجام آن اقدام کنند .

نکته قابل توجه این است که با توجه به حجم بالای دفترچه ها و به صرفه نبودن چاپ آنها توسط سازمان سنجش شاهد این هستیم که دیگر دفترچه ها بصورت کاغذی چاپ نمی شوند تا در اختیار پست قرار بگیرند و فقط بصورت نمادین تعداد اندکی دفترچه با قیمت خیلی اندک مثلا ۱۰۰۰ تومان در اختیار مراکز پست مرکزی هر شهر قرار می گیرد که آنهم در عرض چند ساعت تمام می شود .

اما گویا پست نمیخواهد باور کند که دوره اش در کنکور و ثبت نام به پایان رسیده و همچنان میخواهد برای خودش در این حوزه درآمدی را متصور باشد فلذا دست به کارهای محیرالعقول و خارق العاده ای می زنند که بسیار ما را متعجب و شگفت زده می نمایند . البته بعنوان یک کافی نت در شهر کرج صرفا شاهد این هنرنمایی ها از  طرف دفاتر پستی شهر کرج بوده ایم و لذا اگر دوستانی از این دست هنرنمایی ها که در ادامه مطلب ذکر می گردد را در شهرها و مراکز پستی منطقه خودشان  شاهد بوده اند میتوانند عینا برای ما در قسمت نظرات درج کنند تا از تجربیات این دوستان نیز بهره مند شویم .

برخی از حرکات نازیبا (زشت) دفاتر پستی :

۱- یکی از متصدیان پست منطقه حصارک کرج در سالهای قبل با یکی از کافی نت های منطقه رفاقت داشت و بصورت خیلی خودجوش هر کسی را که برای خرید دفترچه به این مرکز مراجعه می کرد با دادن یک تراکت تبلیغاتی به کافی نت رفیق خود می فرستاد در صورتی که پست بعنوان یک بخش خصوصی و یا دولتی اصلا حق چنین کاری را ندارد که بخواهد برای کسی تبلیغ کند و این حرکت بسیار زشت سبب میشد هر کس وارد پست می شود و دفترچه کنکور میخرد خیال کند که حتما باید به کافی نت مذکور برود و نباید به جاهای دیگر مراجعه کند .

۲- یکی دیگر از اقدامات نازیبای دفاتر پستی بویژه پست منطقه حصارک کرج راه اندازی یک بخش در دفتر پستی بعنوان پست نت بود که انگار یک کافی نت در پست راه اندازی کرده بودند . وقتی با مسئولان اتحادیه صحبت کردیم گفتند این کار غیرقانونی است اما علیرغم تذکرات بسیار پست به حرف ما گوش نمیدهد و بقولی زور ما به آنها نمی رسد . جالب تر اینکه وقتی خودم به پست مراجعه کردم تا تشکیلاتشان را ببینم دیدم خیلی ریلکس یک کامپیوتر گذاشته اند و یک نفر ثبت نام کنکور می زند و جالب تر اینکه لیست تعرفه خدمات کافی نت را هم جلویش چسبانده است انگار که کافی نت است .

نکته خیلی زشت تر و کثیف تر این بود که خیلی ها که برای خرید دفترچه به پست مراجعه می کردند به آنها گفته میشد به کافی نت نروید و باید در پست ثبت نام کنید .

این لفظ بایدشان خیلی ما رو تحت تاثیر قرار میدهد …

برای خود ما نیز جالب بود که یکباره ثبت نام های آنسال ما ریزش شدیدی داشت . وقتی یکی دو نفر از مشتریانم را که می شناختم و میدانستم باید برای ثبت نام پیش ما بیایند را دیدم و پرسیدم چرا برای ثبت نام پیش ما نیامدید گفتند وقتی رفتیم از پست دفترچه بخریم به ما گفتند حتما باید در پست ثبت نام کنید و به کافی نت نروید . کافی نت ها بلد نیستند و اشتباه می زنند . !!!!!!!!!!!!

آنسال شاید بالای ۱۰۰۰ نفر را پست ثبت نام کرد چرا که در منطقه ما حدود ۱۰کافی نت بود که حدودا این تعداد ثبت نام بین این کافی نت ها تقسیم میشد حالا یکی کمتر یکی بیشتر اما وقتی از کافی نت داران می پرسیدیم هر کدام بیشتر از ۵ یا ۶ ثبت نام نزده بودند که این یعنی مجموعا کل کافی نت ها آنسال حدود  ۵۰ تا ثبت نام روی هم زده بودیم و این یعنی پست توانسته بود با دغل بازی و دروغ ، کاری را که برای ماست به نام خودش سند بزند .

جالب اینکه تا ساعت دو بعد ازظهر کار اداری می کردند و داوطلب دفترچه پر شده و پیش نویس نوشته شده اش را به آنها میداد و آنها از ساعت دو بعد ازظهر بدون حضور داوطلبان برگه ها را ثبت می کردند و فردا به شخص تحویل می دادند . کاری که صد در صد غیرقانونی و خلاف است .

یک خلاف استفاده از یک مکان دولتی در زمان بسته بودن و دیگری ثبت نام داوطلب کنکوری بدون اینکه خودش حاضر باشد . بماند شکواییه و نامه ای که با امضای همه کافی نت ها نوشتیم و برای بازرسی شرکت پست ارسال کردیم و طی تماس های مکرر خواستار رسیدگی به وضع موجود شدیم اما مهم ثبت نامهایی بود که از دستمان رفته بود چرا که بعنوان یک کافی نت مهم ترین بخش درآمدی ما را همین ثبت نامهای سالی یکبار تشکیل میدهد .

۳-ثبت نامهای اشتباه توسط پست :

جالب ترین نکته ای که پس از تعریف داستان بالا یادم هست این است که شاید بخاطر دروغ و دغل بازی پست و اینکه گفته بود فقط باید در پست ثبت نام کنید و به کافی نت نباید بروید  شاید حدود ۱۰ نفر فقط برای ثبت نام به ما مراجعه کردند اما آنسال دقیقا یادم هست که چیزی بالای ۷۰ نفر برای ویرایش ثبت نام به ما مراجعه کردند که دلیلش هم همان ثبت نامهای اشتباه در پست و بدون حضور داوطلب بود . هر کس که می آمد از او می پرسیدم کجا ثبت نام کردی و میگفت پست و چه کرد این پست با این ثبت نامها . دو برابر ما پول گرفت و دست آخر همه را هم اشتباه ثبت کرد .

۴- دریافت هزینه بالا برای کارتهای اعتباری کنکور :

برای ثبت نام کنکور همیشه کارتهای اعتباری را باید خریداری کرد که قدیم تر ها این کارتها بصورت چاپی در پست فروخته میشد اما اخرا چند سالی است که اینترنتی شده است . منتها پست برای اینکه از قافله کافی نت ها عقب نماند باز هم خودش خیلی خودسر این کارتها را از اینترنت خریداری میکند و با قیمت های بالاتر می فروشد و کاش تازه قضیه به اینجا ختم میشد …

قیمت کارت کنکور دانشگاه سراسری در سایت ۱۰۶۰۰ است ، طبق نرخ اتحادیه ما ملزم هستیم اگر آن را با کارت اعتباری بانکی خودمان خریداری کردیم و پرینت دادیم ۲۰۰۰ تومان روی آن بکشیم که ما حتی تا دو ماه پیش فقط ۱۰۰۰ تومان روی آن می کشیدیم و با قیمت ۱۱۶۰۰ آن را می فروختیم و اکنون با ۱۴۰۰ تومان کارمزد که می شود ۱۲۰۰۰ و این یعنی هنوز زبر نرخ اتحادیه این کار را انجام میدهیم .

اما پست : کارت ۱۰۶۰۰ تومانی را به همراه دفترچه کاغذی ۱۰۰۰ تومانی ۱۵۰۰۰ هزار تومان می فروخت یعنی روی کارت مبلغ ۳۴۰۰ می کشید و تازه تر اینکه خیلی ها که مراجعه میکردند میگفت الان تمام شده آدرس بدهید برایتان پست میکنیم درب منزل و ۱۷۰۰۰ تومان از این ملت پول می گرفت .. یعنی علاوه بر اینکه ۳۴۰۰ روی کارتها می کشید الکی میگفت تمام شده و سپس ۲۰۰۰ تومان دیگر هم بابت ارسال کارت اعتباری و دفترچه به درب منزل شخص در دو تا خیابان آنطرف تر می گرفت .

جالب این است که اگر دفترچه تمام شده چطور تا دو ساعت دیگر آن را برای شخص درب منزلش با پیک موتوری پست میفرستید !!! و اگر هم تمام شده قرار نیست پول الکی بابت ارسال آن به منزل کسی بگیرید که خانه اش با پت دو تا کوچه فرق دارد . بگویید تمام شده بعد از ظهر بیا بگیر . یا برو از کافی نت ها تهیه کن .

این حرکت بی شرمانه پست در فروختن کارتهای اعتباری ۱۰۶۰۰ تومانی با قیمت ۱۷۰۰۰ تومان را  واقعا چیزی جز دزدی در روز روشن نمیتوان نام گذاشت . چرا که اگر کسی به ما مراجعه میکرد ما ۱۱۶۰۰ کارت را برایش میخریدیم  و این یعنی ۵۴۰۰ تومان بالاتر از قیمت ما ، تازه ما ۱۰۰۰ تومان هم سود کردیم و یعنی پست ۶۴۰۰ روی هر کدام سود کرده است . انصافا یک کارت و دفترچه ۱۰۶۰۰ تومانی مگر چیست که کسی بخواهد رویش ۶۴۰۰ هم سود کند !!!! روی هر چی راهزن و کلاهبردار را هم سفید کرده اند …

بطور ساده تر اگر کسی برای ثبت نام کنکور به ما مراجعه میکرد باید ۱۱۶۰۰ بابت کارت اعتباری و مبلغ ۳۰۰۰ تومان بابت ثبت نام می پرداخت که روی هم میشد ۱۴۶۰۰ اما همین شخص با مراجعه به پست باید ۱۷۰۰۰ تومان بابت کارت اعتباری و دفترچه می پرداخت و سپس ۳۰۰۰ تومان برای ثبت نامش به ما که روی هم میشد ۲۰ هزار تومان و این یعنی داوطلب ۵۴۰۰ تومان بخاطر دغل بازی پست ضرر کرده است …

۵- تبلیغات انتخاب رشته دروغین و خارج از سازمان سنجش توسط پست  :

بعنوان یک متصدی کافی نت و یک مهندس مملکت همیشه به داوطبانی که قصد انتخاب رشته داشتند مشاوره رایگان و اصولی داده ام و اگر جایی هم مشاوره بیشتری خواسته اند انتخاب رشته مجازی سایت سنجش را به آنها پیشنهاد داده ام چرا که سازمان سنجش بعنوان متولی برگزاری کنکور و اعلام نتایج همیشه بهترین مشاور و پشتیبان یرای داوطبان کنکوری است .

اما اخیرا هر داوطلبی که برای گرفتن دفترچه انتخاب رشته به پست مراجعه میکند به وی یک کارت انتخاب رشته مجازی برای یک سایت غریبه با آدرس  http://www.msbook.ir را مبلغ ۴۵۰۰ تومان می فروشند که بعد از گذشت یک هفته از انتخاب رشته سایت فوق اخطار خرابی میدهد و معلوم است که جمع کرده اند و رفته اند .

آیا این کار درست است ؟ به داوطلبی که رفته پست تا دفترچه انتخاب رشته بخرد به زور یک کارت انتخاب رشته ۴۵۰۰ تومانی بدهی که معلوم نیست مال چه سازمان و ارگانی است و معلوم نیست مال کجاست ؟؟؟ داوطلب بدبخت کف دستش را بو نکرده که بداند این چیست ؟؟؟ آیا اسم این کار غیر از اخاذی است ؟؟؟؟ شما بگویید ؟؟؟

داوطلب به پست رفته تا دفترچه انتخاب رشته بخرد . چرا باید چنین چیزهای تبلیغاتی را به وی به زور بدهند . از هر ۱۰۰ نفر ۹۸ نفر آگاهی ندارند که این چیست و میخرند و وقتی متوجه می شوند که سرشان کلاه رفته پست دیگر این کارتها را پس نمی گیرد … حرام خوری تا چه حد …

۶- راه اندازی مرکز اینترنتی غیرمجاز در پست با نام پست نت :

اخیرا شرکت پست حرکات سودجویانه ای را انجام میدهد که متاسفانه به ضرر اقشار آسیب پذیر جامعه و برخی اصناف دیگر است که با پیگیری های متعددی که انجام داده ایم و نامه های متعددی که به شرکت پست و واحد بازرسی و غیره و ذلک نوشتیم هیچ اقدامی را صورت نداده اند

موضوع از این قرار است که ادارات پست (ادارات پست کرج – پست مرکزی چهارراه طالقانی کرج و برخی دیگر ) قسمت و بخشی را در ساختمانشان راه اندازی کرده اند که امور اینترنتی در آن انجام میدهند که گویا این بخش را به یک پیمانکار خصوصی که امور اینترنتی مرتبط با کافی نت ها در آنجا انجام میدهد سپرده اند و نامش را هم گذاشته اند پست نت … البته این موضوع را ما  در کرج بصورت گسترده علی الخصوص در پست مرکزی چهارراه طالقانی و پست های محلی چون حصارک کرج و …  مشاهده کرده ایم اما شاید و حتما که در تهران هم موارد مشابهی وجود خواهد داشت .

جالب اینجاست که ما (کافی نت های  دارای مجوز در کرج ) یک مسیر طولانی شامل اتحادیه الکترونیک – شهرداری – دارایی – اصناف – آتش نشانی – نوسازی و اماکن  و … را گذرانده ایم تا فقط بتوانیم جواز بگیریم و بصورت قانونی و در رسته کافی نت فعالیت کنیم اما ادارات پست مذکور با قرار دادن چند متصدی و چند کامپیوتر بدون هیچ مجوزی اقدام به انجام امور اینترنتی میکنند … با توجه به هماهنگی های انجام شده با اتحادیه الکترونیک کرج آنها نیز  انجام امور اینترنتی توسط پست را غیرقانونی اعلام کردند ولی گویا با پیگیری های متعددی که کرده اند زورشان به پست نمیرسد … خود ما نیز با همکاری کافی نت های منطقه نامه ای را تنظیم و به بازرسی پست تهران ارسال کردیم ولی متاسفانه هیچ ترتیب اثری داده نمی شود …

نتیجه گیری :

ما نتیجه ای نمی گیریم ، خودتان بعنوان یک انسان عاقل و بالغ نتیجه گیری کنید و اگر دوست داشتید در قسمت نظرات زیر همین مطلب برای ما آن را بنویسید … در ضمن تمامی مستندات مطالب فوق هم موجود است .


منبع:http://www.kolbeh-sabz.ir

طبقه بندی: کافی نت اوج،

تاریخ : سه شنبه 19 خرداد 1394 | 04:53 ب.ظ | نویسنده : کافی نت اوج شهر لاهیجان | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف