تبلیغات
 کافی نت اوج شهر لاهیجان - چرا همه دوست دارند برای ما نرخ تعیین کنند !!

چرا همه دوست دارند برای ما نرخ تعیین کنند !!

همیشه رسم بر این بوده که نرخ و تعرفه مشاغل خدماتی توسط اتحادیه ها تعیین می شود و در اختیار کسبه قرار داده می شود و کسبه هم ملزم به رعایت نرخنامه و تعرفه هستند ، در مشاغل توزیعی هم نرخ روی کالا نوشته می شود و کسبه می بایست مطابق قیمت روی جنس و کالا آن را به مردم بفروشند . برخی مشاغل هم هستند که تعرفه خاص خودشان را دارند مثل پارچه فروشی ها ، کفش فروشی ها و مبل فروشی ها که واقعا فقط خودشان سر در میاورند قیمت اجناسشان چقدر است و البته چون اغلب در کنار هم فعالیت دارند قیمتهایشان تقریبا مشخص و معلوم است اما  از آنجایی که شغل کافی نت یک شغل الکترونیکی ، نامشهود و تازه پاست ، مردم در قبال هزینه ها واکنش نشان میدهند. بطور مثال شما برای مشتری یک فیش حقوقی میگیرید و او خیال میکند که این فیش فقط یک برگه بوده و نمیداند باید وارد اینترنت شوید و سایتی را باز کنید و اطلاعاتی را وارد کنید و سپس پرینت بدهید و صرفا نگاهش به یک برگه است.  این مسائل و خیلی دیگر از مسائل جانبی دیگر سبب می شود برخی از مردم حس کنند قیمتهایی که ما می گیریم زیاد است و یا بیشتر از اندازه و مدام دوست دارند برای ما نرخ تعیین کنند در صورتی که این کار اصلا بعهده آنها نیست و قبلا اتحادیه ها این امور را انجام داده اند . در ادامه داستانهایی در مورد تعیین نرخ مشتریان برای ما را میخوانید.

nerkh2

پیرمردی وارد کافی نت می شود ، فیش حقوقی میخواهد ، برایش از روی سایت فیش حقوقی می گیریم و پرینت شده تحویلش می دهیم . می پرسد چقدر شد ؟؟؟ میگویم ۱۰۰۰ تومان شد پدر جان ، ابرو بالا می اندازد و میگوید چرا !!! یک ورق ۱۰۰۰ تومان ، مگر این یک برگ چقدر می ارزد !!!

*************************

جوانی ۳۴ الی ۳۵ ساله وارد کافی نت می شود ، همراه بانک میخواهد ، برایش نرم افزار همراه بانک را از روی سایت بانک دانلود میکنم و داخل گوشی اش می ریزم و نصب میکنم . میپرسد چقدر شد ؟؟؟ میگویم ۲۰۰۰ تومان ، قیافه اش درهم می شود و میگوید ۲ دقیقه کار کردید ۲۰۰۰ تومان !!! دقیقه ای چند حساب میکنید … !!!؟؟؟

*****************************

دانشجویی وارد کافی نت می شود و برایش انتخاب واحد میکنیم . ده بار بالا پایین میکنیم ، این را حذف کن این را بردار ، نه این را حذف کن تداخل دارد ، اونیکی را بردار ، خلاصه بعد از کلی کلنجار بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پرینت انتخاب واحدش را میدهیم و سپس شهریه اش را هم پرداخت میکنیم . میپرسد چقدر شد ؟؟ میگویم هزینه انتخاب واحد و پرداخت شهریه روی هم ۳۰۰۰ تومان . قیاقه اش کج می شود !!! مگر چکار کردید !!! چهار تا درس برداشتم همش … درسی چند حساب میکنید !!!

***************************

جوانی ۲۴ الی ۲۵ ساله برای پر کردن فرم استخدامی شرکت بوق وارد کافی نت می شود ، سه چهار صفحه مشخصات و رزومه کاری اش را وارد سایت میکنیم و دست آخر موقع حساب وقتی هزینه ۲۵۰۰ تومانی ثبت نام را به وی می گوییم با نگاهی مبهم میگوید داداش چهار تا کلیک بود همش !!! کلیکی چند حساب میکنید !!!

****************

نمونه داستانهای بالا را هفته ای ۱۰ الی ۲۰ مورد داریم و دیگر برایمان عادی شده است ، خیلی از همکاران دیگر هم موارد مشابهی مثل این داشته اند . اما نکته قابل توجه و مشابه داستانهای بالا  علاقه مندی مشتریان کافی نت برای تعیین نرخ برای ماست . گویی آنها صاحب کافی نت و رییس صنف هستند و آنها باید قیمت ما را تعیین کنند .

همین آدمهایی که وقتی به کافی نت می آیند هزار بار چرا و چرا می آورند وقتی وارد بقالی و رستوران و پلیس +۱۰ و دفاتر پیشخوان و … می شوند لال می شوند و اگر پول اضافی هم به اشتباه از آنها گرفته شود دم نمی زنند و خیلی ریلکس بیرون می آیند اما همینکه به ما می رسند یادشان می افتد حسابگری داشته باشند و برای ۵۰۰ تومان پول کلی چرا و چیه بیاورند !!!

راستش را بخواهید خیلی فکر کردم که علت این داستان  را کشف کنم و در نهایت بر اساس تجربه شخصی به چند نتیجه رسیدم :

۱- خیلی از کافی نت ها بواسطه ندانستن و یا اینکاره نبودن قیمت ها را خراب میکنند . بطور مثال کار ۲۰۰۰ تومانی را ۱۰۰۰ تومان و یا کار ۱۰۰۰ تومانی را ۳۰۰۰ تومان می گیرند و مشتری سر در گم می شود .مشتری یکبار پیش یکی رفته فیش حقوقی گرفته ۵۰۰ تومان یکبار جای دیگر رفته ۱۰۰۰ تومان و این قصه بواسطه خرابکاری قیمت توسط برخی از همکاران کافی نت دار است .

۲- خیلی از مشتریان سواد درست و حسابی ندارند . مثلا در بحث فیش حقوقی طرف خیال میکند فقط دارد پول یک ورق را میدهد در صورتی که هزینه چک سایت و دانلود فیش حقوقی باضافه پرینت از او گرفته می شود و او نمیداند چک سایت یعنی چه !!!

۳- خیلی از مشتریان خیال میکنند ما مثل بانک و یا سایر ارگانها ، دولتی هستیم و نباید در قبال خدمات پول بگیریم . بطور مثال در بحث پرداخت فیش آب و برق و گاز خیال میکنند وظیفه مان است و نباید از آنها پولی بابت پرداخت گرفته شود .

۴- بسیاری از مشتریان ارزش انجام سریع کار را درک نمیکنند . بر فرض اگر یک مشتری برای زدن یک ایمیل وارد کافی نت شود و شما ایمیلش را در عرض ۳۰ ثانیه ارسال کنید و بعد بگویید می شود ۱۰۰۰ تومان شخص حس میکند ۱۰۰۰ تومان در قبال ۳۰ ثانیه زیاد است . اما اگر همین شخص را بخاطر فرستادن یک ایمیل ۳۰ ثانیه ای ۱۰ دقیقه معطل کنید و بعد بگویید می شود ۳۰۰۰ تومان او براحتی آب خوردن این پول را می پردازد و اصلا حرف نمی زند .

۵-خدمات اینترنتی و مجازی هنوز در ایران جای اصلی خود را باز نکرده است و خیلی از مردم هنوز تصور درستی از آن ندارند و بخاطر همین در قبال قیمت های شما موضع گیری می کنند و مدام میخواهند برای شما قیمت تعیین کنند . بطور مثال هنوز خیلی از مشتریان را داریم که برای چک کردن سایت مرجعه میکنند و وقتی سایت مورد نظرشان را چک کردیم و خبر مورد نظرشان را مشاهده کردند بدون دادن هزینه قصد رفتن دارند و حس میکنند نباید هزینه ای بابت چک سایت بدهند که این موضوع در این چند سال اخیر کمی جا افتاده است .

راهکارهای حل مشکل :

۱- بعنوان یک متصدی کافی نت سعی کنید قیمت های اتحادیه را روی دیوار نصب کنید و برخی هزینه های جاری مثل هزینه پرداخت قبوض ، هزینه دریافت فیش حقوقی ، سابقه بیمه ، ثبت نام های اینترنتی و … را روی دیوارها بچسبانید و قیمت هایتان را هم با همفکری و هماهنگی با سایر کافی نت های همجوار یکسان کنید .

۲- هر کاری که میخواهید انجام بدهید ابتدا هزینه آن را به مشتری بگویید و اگر تایید کرد سپس آن کار را برایش انجام دهید . چون تجربه ما نشان داده است که اگر به خیلی از افراد اول قیمت را بگویی میگویند مشکلی ندارد و انجام بده ، اما همان آدمها اگر اول بهشان نگویی و آخر سر بگویی می شود فلان قیمت میگویند برای چه !!! چرا !!! و کلی داستان دیگر …

پس با نصب قیمت ها روی دیوار ، درب و جاهایی که در معرض دید مشتری است و همچنین اعلام قیمت ها قبل از انجام کار میتوانید بسیاری از این اما و اگرهای مشتریان را کاهش دهید و اینگونه اعصاب راحت تری هم داشته باشد … یکبار امتحان کنید ضرر نخواهید کرد !!!

تهیه و تنظیم مطلب : کافی نت ولیعصر کرج


منبع:http://www.kolbeh-sabz.ir


طبقه بندی: کافی نت اوج،

تاریخ : یکشنبه 17 خرداد 1394 | 05:01 ب.ظ | نویسنده : کافی نت اوج شهر لاهیجان | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف