تبلیغات
 کافی نت اوج شهر لاهیجان - آیا کمیته فیلترینگ با دولت تدبیر همسو می‌شود؟

آیا کمیته فیلترینگ با دولت تدبیر همسو می‌شود؟
آیا کمیته فیلترینگ با دولت تدبیر همسو می‌شود؟


همزمان با روی كار آمدن دولت یازدهم و تغییر شش نفر از اعضای كارگروه تعیین مصادیق محتوی مجرمانه معروف به كارگروه فیلترینگ، آیا شاهد تغییر سیاست‌های نظارت بر اینترنت و فیلترینگ خواهیم بود؟ 


به گزارش ایتنا از ایرنا، نهاد سیاستگذار در زمینه فیلترینگ و نظارت بر اینترنت در ایران، «كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» است.
این كارگروه ۱۳ عضو دارد، كه شش تن آنها از اعضای هیئت دولت هستند. 

با روی كار آمدن دولت یازدهم تقریبا نیمی از اعضای این كارگروه نیز تغییر كرده‌اند، بنابراین بازنگری در سیاست‌های این حوزه و همسو شدن آن با راهبردهای دولت تدبیر و امید دور از انتظار نیست.

تاریخچه و تركیب كارگروه فیلترینگ
كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه(كارگروه فیلترینگ) بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸با عضویت مقامات عالی كشور تشكیل شده است.
در این كارگروه ۱۳ نفره نمایندگان قوای سه‌گانه و نمایندگانی از نهادهای تحت نظارت رهبری حضور دارند.
سهم دولت و قوه مجریه در این كارگروه شش عضو است؛ قوه قضاییه در این كارگروه یك عضو دارد، ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این كارگروه حضور دارند و چهار نفر از اعضای این كارگروه را نمایندگان نهادهای تحت نظارت رهبری تشكیل می‌دهند.

شش وزیر عضو كارگروه تعیین مصادیق محتوی مجرمانه شامل وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری و وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش است.
اعضای دیگر این كار گروه نیز علاوه بر ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عبارت از دادستان كل كشور(رئیس كارگروه)، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند. 

این كارگروه مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شكایات مردمی را به عهده دارد.

فهرست مصادیق محتوای مجرمانه
بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای موارد مشمول فیلترینگ در ایران شامل محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی، محتوا علیه مقدسات اسلامی، محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی، محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوایی كه تحریك، ترغیب یا دعوت به ارتكاب جرم می‌كند، محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالكیت معنوی، محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی و محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری است. 

رفع فیلتر از فیس‌بوك
با توجه به عضویت برخی از وزیران دولت یازدهم در شبكه اجتماعی فیس‌بوك، موضوع رفع فیلتر از این شبكه در این روزها مطرح است.
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگاران از تشكیل كارگروه ویژه در دولت برای بررسی رفع فیلترینگ فیس‌بوك خبر داد.
اما به نظر می‌رسد تشكیل چنین كارگروه‌هایی كه جایگاه قانونی محكمی ندارند و حوزه وظایف آنها تعریف نشده است، گسترش موازی‌كاری و آشفته كردن فضای تصمیم‌گیری در كشور را به همراه داشته باشد.

چنانچه دولت برنامه‌ای برای تغییر در حوزه نظارت بر اینترنت دارد، می‌تواند از راه‌های قانونی موجود و ظرفیت‌های تعریف شده در كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه كه تقریبا نیمی از اعضای آن را دولتی‌ها تشكیل می‌دهند استفاده كند. 
 
 طبقه بندی: اخبار روز،

تاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1392 | 12:15 ب.ظ | نویسنده : کافی نت اوج شهر لاهیجان | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف